Nema proizvoda
Cijene uključuju PDV
NH.QVYEX.00F
Novi proizvod
1 - 2 radna dana
4 god.
Količina: 1 raspoloživ (kod dobavljača)
![]() |
||
| Proizvođač | ACER | |
| Proizvođačev broj | NH.QVYEX.00F | |
| Marketing opis | |
| Experience the performance of the Acer Predator Helios 18 AI, designed for gaming enthusiasts and professionals. Featuring an 18-inch LED widescreen display, this notebook offers visual clarity, while the NVIDIA GeForce RTX graphics processor elevates your gaming and creative experiences with impressive graphics rendering. With a powerful Intel Core Ultra 9 processor, boasting 24 cores and capable of reaching speeds up to 5.4 GHz, performance is seamless whether multitasking or diving into graphically intensive applications. The audio system includes six speakers and AI noise cancelling with three integrated microphones, ensuring an immersive audio experience. Enhance productivity with features like Acer Purified Voice 2.0 technology and an IR camera that supports Full HD resolution for video conferencing. Coupled with connectivity options, including USB 3.2 and HDMI ports, this device is tailored for users who demand speed, quality, and functionality. | |
| Značajke proizvoda | |
|
|
| Atributi proizvoda | |
| Product Description | Acer Predator Helios 18 AI PH18-73 - 18" - Intel Core Ultra 9 - 275HX - 64 GB RAM - 1.024 TB SSD - Slovenian/Croatian |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Win 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 9 (Series 2) - 275HX / 2.7 GHz, up to 5.4 GHz / 36 MB Cache |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost - up to 13 TOPS |
| Memory | 64 GB DDR5 (2 x 32 GB) |
| Storage | 1.024 TB SSD |
| Display | 18" Mini LED backlight 2560 x 1600 / WQXGA @ 250 Hz - matte |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 / Intel Graphics - up to 8 TOPS |
| Video Memory | 16 GB GDDR7 SDRAM |
| Gaming | Yes |
| Keyboard | Slovenian/Croatian |
| Keyboard Backlight | Yes (RGB) |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4, 5 Gigabit Ethernet |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution |
| Colour | Abyssal black |
| Dimensions (WxDxH) | 40.096 cm x 31.29 cm x 2.955 cm |
| Weight | 3.2 kg |
| Localisation | Region: Croatia, Slovenia |
| Specific Absorption Rate (SAR) |
0.87 W/kg (head)
0.87 W/kg (body) 0.87 W/kg (limb) |
| Manufacturer Warranty |
Limited warranty - 1 year - carry-in
International travellers warranty - 1 year |
Trenutno nema recenzija korisnika.